Gezegenlerin uzaklıkları.

(1/2) > >>

levent:
Pluton dahil (her ne kadar gezegenlikten çıkarılsada) dokuz gezegenin dünya'ya olan uzaklıkları (km cinsinden) hakkında bilgi istiyorum.Çok teşekkürler.

seco:
   Gezegenlerin dünyaya şu anki uzaklıklarını (sürekli değiştikleri için) ezbere söylemek veya bir kaynaktan bulup buraya listelemek imkansız. Bunun için en mantıklısı stalerium programını kullanarak gezegenlerin şu anki uzaklıklarını öğrenebilirsiniz.
   Ama eger ortalama uzaklıklarını merak ediyorsanız ilginç bir cevap verilebilir. Güneşe dünyadan daha yakın olan gezegenler için (Merkür ve Venüs) bu mesafe 1 AU'dır. Yani dünyanın güneşe uzaklığıdır. Her iki gezegen için de aynıdır.
   Diğer gezegenler için ise (Mars, Jüpiter, Satürn...) bu mesafe kabaca o gezegenin güneşe olan ortalama uzaklığına eşittir.

Merkür : 1AU       :  149,597,870 km
Venüs  : 1AU       :  149,597,870 km
Mars    : 1.52AU   :  227,939,100 km
Jüpiter : 5.20AU   :  778,547,200 km
Satürn : 9.58AU   :  1,433,449,370 km
Uranüs : 19.23AU :  2,876,679,082 km
Neptün: 30.1AU   : 4,503,443,661 km
Plüto   : 39.48AU  : 5,906,376,272 km
(Mesafeler Wikipedia'dan alınmıştır. )

Bu mesafeler aynı zamanda gezegenlerin güneşe olan ortalama mesafeleridir.

Nükleer Kedi:
AU Türkçe'de GB olarak kullanılır (ya da AB.)
1 Gök Birimi: ortalama Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığıdır ve 150 milyon kmdir. Merkür ve Venüs'ünkü ise yaklaşık 0,4 ve 0,7'dir.
Ayrıca Bode yasası konusuna da bir göz atın.
http://forum.gokyuzu.org/index.php/topic,170.0.html

seco:
Düzeltme için tesekkür ederim Rasit.  AU(Astronomic Unit) = AB (Astronomik Birim) demem gerekiri.

Yanlız burada sorulan soru gezegenlerin güneşe degil, dünyaya olan uzaklıgı.
Senin verdigin degerler ise gezegenlerin güneşe uzaklığı.
Bu iki gezegenin dünyaya ortalama uzaklıgı yaklasık 1 AB dir.

İlker Doğan:
Gezegenlerin Dünya'ya uzaklığı gezegenlerin o anda nerede ve Dünya'nın da o anda nerede olmasına bağlı olarak değişebilir. Ama kabaca bir hesap yapmak gerekirse Seçkin'in dediği gibi GÜneş'e Dünya'dan daha yakın gezegenlerin mesafeleri ortalama olarak 1 astronomik birimdir. Aslında bu çok güzel bir nokta: Mesela Venüs'ün Dünya'ya ortalama uzaklığını ele alalım: Venüs-Güneş (VG) ve Dünya-Güneş (DG) mesafelerini kullanacağım.

Venüs Dünya'ya en yakın olduğu zaman doğal olarak Güneş ile Dünya arasında yer alır: Bu mesafe kabaca DG-VG'dir.
Venüs Dünya'ya en uzak konumdayken Venüs Güneş'in öbür tarafındadır: Bu nesafe kabaca DG+VG'dir.
Şimdi eğer ortalama almak istiyorsak, basitçe bu iki mesafeyi toplayıp ikiye bölmemiz gerekmektedir: (DG-VG+DG+VG)/2=2DG/2=DG.

Görüldüğü gibi Venüs'ün Dünya'ya ortalama uzaklığı kabaca Dünya-Güneş arası mesafe kadardır. Aynı şekilde venüs yerine Merkür koyarsak (formülde V yerine M) yine aynı sonucu buluruz.

Şimdi bunu biraz daha genelleyelim: En uzaktaki gezegen olan Neptün'e diğer tüm gezegenlerin ortalama uzaklıkları ne kadardır? Cevap hep aynı olacaktır: Kabaca Neptün-Güneş arası mesafe kadar. :)

Aslında gezegenler birbirleri etrafında dönmedikleri için, birbirlerine göre konumları çok dinamik bir şekilde değişim gösterir. Çünkü referans alınan iki nokta da hareketlidir. Ancak GÜneş'e göre hareket söz konusu olduğunda referanslardan GÜneş hep sabit kabul edildiği için ortalama mesafeyi anlık mesafeye daha iyi bir şeklilde yaklaştırabiliriz. Şu andaki uzaklığı merak ediyorsak eğer Seçkin'in dediği gibi stellarium kullanarak öğrenebiliriz.

Bu soru aslında bilgi yarışmasında sorulsa herkesi aldatır ve çok sivri zekalı birisi anında cevaplayabilir ancak. Güzel soru :)

Raşid'in bahsettiği Titus-Bode yasası ise gezegenlerin Güneş'e yaklaşık olarak belirli oranlarda konum tuttuğunu öne sürer (tabi bu orana göre Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında da bir gezegen olması gerekmektedir, bu da tahnim edebileceğiniz her türlü varsayımı insanın aklına getirir :) ) Ayrıntılar için Raşid'in önerdiği bağlantıya bakınız.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa